Sett & hört V5

linje
Måndag 2015-01-26 007.JPG-for-web-normal

Ny tävling den 26 januari och två nya medlemmar – vilken start på veckan. Tove Johansen (t.h.) hade sett till att vännerna Torill (i mitten) och Paal Hanche (t.v.) från Moss & Rygge GK kom och spelade med oss och de blev medlemmar i vår klubb direkt. Varmt välkomna till vår gemenskap!

Måndag 2015-01-26a 001.JPG-for-web-normal

När det gäller presentation i serien Möt personer som gjort betydande insatser för vår klubb, så måste vi hylla Angel som stått i klubbhusets bar i 25 år, dvs från starten av golfklubben och banans tillkomst. Han tycker väl att det är vinter här nu eftersom han denna morgon iklätt sig en tjusig toppluva som han bar inomhus. Alltid lika trevligt att välkomnas av Angel vid våra morgontävlingar där han på sitt sätt alltid gör en betydande insats för oss.

Måndag 2015-01-26 002.JPG-for-web-normal

Dagen till ära provades nya tävlingsklasser. De nittionio tävlande delades upp i fyra könsneutrala klasser, dvs både damer och herrar med ungefär samma hcp-nivå spelade i samma klasser. Detta tyckte familjen Nykås var alldeles utomordentligt trevligt eftersom Anny vann D-klassen med dagens bästa nettoresultat 68 slag medan Magne segrade i C-klassen med fina 71 slag netto.

Måndag 2015-01-26 004.JPG-for-web-normal

I A-klassen drog Inga-lill Lundberg det längsta strået när hon vann på finfina 70 slag netto. Maken Torsten gratulerade.

Måndag 2015-01-26 008.JPG-for-web-normal

B-klassen togs hem av Henny Pedersen med 72 slag netto. Av premiärdagens fyra klasser segrade således damer i tre av dessa. Stort grattis till er alla.

Måndag 2015-01-26 001.JPG-for-web-normal

Dagens huvudsponsor var Foodline som alltid ställer upp med priser för närmast hål-vinnarna. Moritz Bakeri i Torrevieja, som var huvudsponsor förra veckan, bjöd alla på nybakade wienerbröd och här tar Stanley Olsson en välförtjänt tugga innan utslaget på hål 17. Han lovade dessutom att inom en vecka besöka Moritz för inköp av en härlig semla. Ett tips som vi hoppas att många i klubben nappar på.

Måndag 2015-01-26 003.JPG-for-web-normal

Eva Brodersen (t.v.) och Inger Temte väntar på att maten ska serveras i restaurangen efter avverkad runda.

Måndag 2015-01-26 006.JPG-for-web-normal

Även Laila Sehm (t.v.) och Turid Norevik ser fram emot dagens måltid med tillförsikt. Alla vår norska vänner är så glada och smilar så mycket under denna tid på året. Kan det ha att göra med de norska skidframgångarna?

 

/Bengt Nordin – fotograf och reporter