Sett & hört V6

linje

Huvudsponsor vid tävlingen den 2 februari var Tres Coronas, en av våra äldsta samarbetspartners som stöttat oss i mer än tio år. Stefan Bramsell (t.v.) och Luis López González berättade om sin verksamhet och vad de kan erbjuda oss som medlemmar i SGC.

 

I serien Möt personer som gjort betydande insatser för vår klubb vill jag idag slå ett slag för Klubbmästarna. I detta sammanhang menas de personer som ser till att medlemmarna trivs på bästa sätt. Det kan gälla att besluta om matutbudet i restaurangen, vara delaktig i av klubben anordnade resor och andra arrangemang – helt enkelt en trivselansvarig person i vår klubb. Här ovan möter ni tre av dessa som skött denna syssla alldeles utmärkt; Christina Åström Sjölund (t.v.) som innehöll denna position i fyra år, Nancy Egwall (t.h.) som gjorde så i två år och Stanley Olsson (i mitten) som jobbade som klubbmästare i tre år innan han blev ordförande under ett år. Stanley passade också på att fylla 67 år denna dag, något han firade genom att vinna C-klassen på fina 71 slag netto. Dubbelt grattis till dig!

 

Per Skall Sörensen (t.h.) vann B-klassen med utmärkta 68 slag netto, en seger han gärna firade tillsammans med Annelise Töttrup.

 

I A-klassen besegrade Anita Eriksson (t.h.) hela kopplet av herrar med finfina resultatet 70 slag netto. Viveca Wikman delade glädjen med vinnaren.

 

Birgitta Östberg visade var skåpet skulle stå i D-klassen genom att vinna på förnäma 68 slag netto. Maken Jarl skålade för vinsten.

 

Två smålänningar som trivdes, trots att det denna dag inte blev några direkt framstående placeringar; Torsten Svensson (t.v.) och Börje Svensson.

 

Matsalen var i stort sett fullsatt denna dag och paret Rita och Bjarne Allerup var några av de som lät sig smaka.

 

Även Anne-Marie Widell och Kjell Petersson trivdes med maten och stämningen efter tävlingen.

 

/Bengt Nordin – fotograf och reporter